Vznik
Ústav technologie ropy a alternativních paliv přímo pokračuje v činnosti Ústavu technologie ropy a petrochemie. Ke změně názvu došlo v souvislosti s rozšířením působnosti ústavu. Ústav technologie ropy a petrochemie vznikl jako samostatný ústav při vytvoření Fakulty technologie paliv a vody v roce 1953 (dnešní název je Fakulta technologie ochrany prostředí). Navazoval však na práci Ústavu technologie paliv a svítiv a technologie vody, založeného již v roce 1920. Přednášky z technologie paliv byly dříve zařazeny do výuky technologických předmětů. Vlastní výuka technologie paliv, jako samostatného předmětu, jehož součástí je i zpracování ropy, byla zahájena již v létech 1884/85.
Osobnosti
Zakladatelem našeho ústavu byl Prof. Dr. Ing. Stanislav Landa, DrSc, objevitel adamantanu. Ve vedení ústavu pak dále následovali prof. Ing. Jiří Mostecký, DrSc. (rektor VŠCHT), prof. Ing. Karel Pecka, CSc., doc. Ing. Vratislav Rábl CSc. a prof. Ing. Gustav Šebor, CSc. Z dalších významných pracovníků ústavu je možno uvést Prof. Dr. Ing. V. Šešulku, CSc., který přednášel analytiku paliv a Doc. Ing. O. Weisera, DrSc., jehož vědeckovýzkumná činnost byla soustředěna na sulfidické katalyzátory.
Zaměření
Původní zaměření ústavu na syntetická paliva se v šedesátých letech přeměnilo na zpracování ropy v souladu se změnou surovinové základny v České republice. Ještě později se zaměření rozšířilo o alternativní paliva, především rostlinného původu v souladu se směřováním surovinové politiky celé EU.
Vedle českých studentů studovali zde také zahraniční studenti, celkem z 25 různých států. Tito studenti tvořili asi jednu třetinu z počtu absolventů. Někteří ze zahraničních studentů, úspěšně pokračovali dále v postgraduálním studiu a získali vědeckou hodnost.