idvazba: 9061
šablona: stranka_novinky
čas: 14.12.2019 02:43:20
verze: 4621
uzivatel:
remoteAPIs:
branch: trunk
Obnovit | RAW
V noci 27.9. je tu opět Noc vědců. Přijďte i vy podívat se na náš stánek, kde vás bude čekat ohnivá show. Vzduchem budou létat raketky, balonky budou explodovat s rámusem jako z děla a kdo chce, bude si moci zapálit pěnu. Vše bude samozřejmě naprosto bezpečné a s vysvětlením pozorovaných dějů. Těšíme se na vás, přiveďte i známé a kamarády.
Ve dnech 27.-29. srpna se náš ústav podílel na Letní škole. Skupiny studentů a pedagogů se k nám přišly podívat a také si vyzkoušet některé laboratorní úlohy. Doufáme, že se studentům u nás líbilo a že jim tato zkušenost pomůže rozhodnout se kde studovat po skončení střední školy. S pedagogy jsme si rádi vyměnili zkušenosti s laboratorní výukou chemie. Těšíme se zase za rok.

Největší evropská konference na poli katalýzy se uskutečnila v termínu 18. až 23. srpna 2019. Více než 1500 účastníků z univerzit nebo průmyslových partnerů, včetně třech z našeho ústavu, se v Německém Aachen podělilo o své znalosti i zkušenosti. Zde řešený projekt na vývoj měďnatých katalyzátorů byl tak diskutován s kolegy z univerzit v Japonsku, Německu, Rusku nebo Francii. Takto významnou akci konající se každé dva roky bude v roce 2021 hostit Praha, kdy Dr. Kubička je hlavním organizátorem.

Naši mladí doktorandi pod vedením Davida Kubičky měli unikátní příležitost diskutovat svůj aktuální výzkum s prof. Agustínem Martinézem z Valencie. Na domovském Instituto de Tecnología Química se dlouhá léta věnuje výzkumu v oblasti katalýzy a jejího využití například v přeměně biomasy. Kromě workshopu s PhD studenty přednesl veřejnou přednášku na téma „Fundamental aspects of the ethylene oligomerization reaction on Ni-zeolite catalysts“. Pracovní skupina s názvem Copper-zinc group vyvíjející a testující katalyzátory pro hydrogenolýzu estrů již spolupracuje s ITQ a využívá jejich špičkového vybavení (např. in-situ rentgenovou difrakci nebo fotoelektronovou spektroskopii).

Třídenní anglická letní škola katalýzy proběhla na zámku v Liblicích v polovině května. Naši doktorandi si vyslechli přednášky od vyhlášených výzkumníků z celé Evropy, kupříkladu z ETH v Curychu nebo Univerzity v Drážďanech či Lipsku. Přednášky zasahovaly do všech oblastí katalýzy – homogenní, heterogenní, moderní fotokatalýzy, ale také do výpočetní chemie. Příjemným zpestřením pak byla přednáška rozvíjející naše prezentační dovednosti a názorná ukázka chyb, které často děláme. Naši doktorandi – Jaroslav Aubrecht, Violetta Pospelova a Bogdan Shumeiko využili možnosti představení svých výsledků ať už formou posteru nebo krátké přednášky. Zároveň náš pracovník David Kubička, jenž prezentoval využití katalyzátorů v průmyslu, byl jedním z hlavních organizátorů celé akce.

Stejně jako v loňském roce se naši doktorandi Jaroslav Aubrecht, Violetta Pospelova a Bogdan Shumeiko ze skupiny Dr. Davida Kubičky vydali na Katalytický seminář, který se uskutečnil 6. února na VŠB-TU v Ostravě. Semináře se zúčastnil i magisterský student Petr Pozděna, jenž tak mohl prezentovat své výsledky před odborným publikem. Hlavním cílem semináře je prezentování a diskuze svých výsledků s ostatními kolegy z oboru. Tři ze čtyř přednášek se zabývaly komplexní studií měďnatých katalyzátorů pro hydrogenolýzu esterů, zatímco čtvrtá byla zaměřena na hydrogenaci kyslíkatých sloučenin z biooleje. Letošní novinkou bylo zavedení výukové přednášky, během které si všichni přítomní rozšířili své znalosti v oblasti analytické techniky teplotně programovaná desorpce.

Ústav technologie ropy a alternativních paliv (ÚTRAP) přivítal v lednu 2019 prof. Harry Bittera z nejprestižnější nizozemské univerzity ve svém oboru na půdě VŠCHT. Vedoucí oddělení Biobased Chemistry and Technology na Wageningen University & Research přednesl veřejnou přednášku na téma Carbohydrate based conversions – from catalyst preparation to reactor choice, kde nastínil nové využití škrobu vzniklého z biomasy pro praktické účely. V souvislosti s návštěvou měli pracovníci ÚTRAPu možnost představit svůj výzkum a diskutovat své výsledky, plány i problémy. Přednášky se zejména týkaly hydrodeoxygenace triglyceridů, hydrogenace bio-oleje a dále hydrogenolýzy esterů a aldolové kondenzace.

Rok 2018 byl ve znamení zahraničních studentů, kteří na ústavu plnili své studentské projekty v rámci projektu ERASMUS. Někteří v jejich průběhu získali své první zkušenosti s prací v laboratoři a základní znalosti v dané problematice, jiní naopak rozšířili své dosavadní zkušenosti o nové. Každá práce přesto obnášela zejména praktické úkoly spojené s používáním analytických metod nebo ovládání různých typů reaktorů. Všichni studenti se aktivně zúčastnili projektů aktuálně řešených na ústavu. Univerzity, ze kterých pocházejí, se nacházejí napříč celou Evropou od Skotska (Matthew H.) a Španělska (José P.) přes Německo (Patrick S., Carlos M.), Chorvatsko (Kristina M.), Itálii (Hadi D.) až po Turecko (Edanur B. Aksu T. S.). Hlavními projekty, do kterých se studenti zapojili, byly následující: hydrogenolýza esterů, pro kterou je zapotřebí vyvinout nový ekologičtější katalyzátor, hydrogenaci bioleje sloužící pro výrobu biopaliv a hydrogenace triglyceridů pro výrobu zelené nafty.
Příklad projektů:
Hydrogenation of biooil from biomass pyrolysis
Stabilization of nickel based catalysts by metallic promoters for the hydrotreating of vegetable oils
Hydrogenolysis of dimethyl adipate over CuZnAl catalysts
Nový bakalářský studijní obor Energie a paliva byl představen novým budoucím studentům bakalářského studia, kteří zavítali na Den otevřených dveří na VŠCHT ve dnech 25. a 26. ledna 2019. Tento studijní obor je určen pro budoucí analytiky a technology, kteří najdou své uplatnění v celé řadě firem zabývající se zpracováním a distribuci paliv a biopaliv nebo energetických společnostech.
Připomínáme, že je možné podávat přihlášku ke studiu do 31. 3. 2019. Těšíme se na nové studenty v akademickém roce 2019/2020.
https://studuj.vscht.cz/podej-si-prihlasku/prijimacky

Ve dnech 13. a 14.6. se skupina studentů a pracovníků Ústavu technologie ropy a alternativních paliv vydala na Slovensko. V Bratislavě jsme navštívili náš slovenský protějšek Oddelenie organickej technológie, katalýzy a ropy. Prohlédli jsme si prostory ústavu, diskutovali o provozu našich ústavů a v družné náladě jsme povečeřeli. Druhý den jsme navštívili Rafinerii Slovnaft, kde jsme si prohlédli technologie hlubokého zpracování asfaltu, izomeraci, fluidní katalytické krakování a alkylaci. Ve Slovnaftu je zakázáno fotografovat, proto odtud nemůžeme ukázat žádné fotky. Moc děkujeme všem pracovníkům Univerzity v Bratislavě a Slovnaftu, kteří se nám věnovali.
V galerii jsou fotografie z návštěvy Slovenské technické univerzity. Jako takovou perličku jsme si nemohli nevšimnout, že chodníky kolem celé univerzity pokrývají jména úspěšných absolventů univerzity.

Dne 25. dubna jsme vyrazili na exkurzi do rafinérie v Kralupech nad Vltavou. Přivítal nás pan Ing. Horský, který nás po celou dobu provázel areálem provozu. Rafinérie v této době procházela dvouměsíční odstávkou, která je nejdelší v její historii. Díky tomu jsme měli jedinečnou možnost nahlédnout do zákulisí procesů zpracování ropy a moc za to děkujeme :).
Ve dnech 19.-20. ledna 2018 se uskutečnily Dny otevřených dveří na VŠCHT Praha. Součástí programu byly úvodní přednášky o studiu na jednotlivých fakultách naší univerzity, poté exkurze do vybraných laboratoří.
Po celý den byl na stánku v přízemí budovy A prezentován Ústav technologie ropy a alternativních paliv. Téma výroby a použití biopaliv opět vzbudilo živý zájem návštěvníků různých věkových kategorií. Naším cílem bylo poskytnout zájemcům srozumitelný přehled o daném tématu a nalákat uchazeče na studium oborů Chemie a technologie paliv a prostředí a Alternativní energie a životní prostředí.
V rámci fakultní exkurze byla se zájemci navštívena technologická hala ÚTRAP.

Tým doktorandů z Ústavu technologie ropy a alternativních paliv se zúčastnil mezinárodní online soutěže FRESHHH organizované skupinou MOL. Během listopadu probíhalo výběrové kolo, skládající se ze třech součástí, a to: těžba a distribuce ropy (upstream), budování a řízení rafinerie pro zpracování ropy (downstream) a prodej zákazníkovi (retail). Kromě vědomostí z ropného průmyslu studenti měli uplatnit znalosti ekonomických výpočtů a schopnost strategických rozhodování. Samozřejmě že i inženýrské výpočty nechyběly. Výsledkem výběrového kola bylo umístění týmu na krásném 26. místě z celkového počtu 1450 týmů ze zemí z celého světa.
Gratulujeme našim doktorandům a jsme na ně hrdí.

Skupina Unipetrol založila nadaci pro podporu nadaných studentů středních a vysokých škol v oblasti přírodních věd se zaměřením na chemii a technické obory. Studenti VŠCHT se mohou o stipendium ucházet již nyní, uzávěrka pro podání žádosti o stipendium je 30. června 2017.
Více informací o nadaci najdete na www.nadaceunipetrol.cz.

Ve dnech 28. – 30. listopadu hostil Ústav technologie ropy a alternativních paliv prestižní návštěvu prof. Daniela E. Resasca z University of Oklahoma, který na domovské univerzitě vede výzkum zaměřený na využití katalýzy v procesu zpracování biomasy. Prof. D. E. Resasco v rámci návštěvy prezentoval veřejnou odbornou přednášku na téma Design of Robust Catalytic Materials for the Conversion of Biomass in Aqueous Liquid Media. Stěžejním bodem návštěvy byly dva ústavní workshopy, kde byla představena a velmi detailně diskutována jednotlivá témata, na kterých se v současné době na ústavu pracuje.
Témata:
Catalytic deoxygenation of triglycerides
Catalytic upgrading of bio-oil (hydrotreating)
Advanced characterization of bio-oil and hydrotreated products
Copper-based catalysts for ester hydrogenolysis
Mixed oxides and hydrotalcites for base-catalyzed reactions
Multifunctional catalysts for valorization of oxygenates

Ve středu 7. února se konal na Vysoké škole báňské v Ostravě 1. Katalytický seminář. Semináře se zúčastnila řada vědeckých pracovníků, studentů doktorského a postdoktorandského studia z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, Univerzity Pardubice, Ústavu chemických procesů AV ČR, Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského v Praze a Vysoké školy báňské – Technické Univerzity v Ostravě. Úspěšnou reprezentací Ústavu technologie ropy a alternativních paliv na semináři byli doktorandi: Ing. Jaroslav Aubrecht s přednáškou na téma „Počáteční kroky ve studiu hydrogenace dimethyladipátu na CuZnAl katalyzátorech“, Ing. Violetta Pospelova s přednáškou na téma „Příprava série CuZn katalyzátorů a porovnání jejich aktivity v hydrogenolýze esterů“ a Ing. Bogdan Shumeiko s přednáškou „Katalytická hydrogenace bio-oleje“ pod vedením Ing. Davida Kubičky, Ph.D., MBA. Seminář byl spojený také s exkurzí do laboratoří Institutu environmentálních technologií, VŠB-TUO. Doufáme, že této setkání se stane tradicí. Seminář byl finančně podpořen Ostravskou pobočkou České společnosti chemické.

Gratulujeme našemu kolegovi Petru Strakovi, který letos získal cenu Julie Hamáčkové v kategorii b) Veřejné ocenění mimořádného přínosu zaměstnanců a zaměstnankyň VŠCHT Praha na poli podpory a prosazování rovných příležitostí v pracovních vztazích a výzkumu na VŠCHT Praha.
Více informací o ceně Julie Hamáčkové najdete na webu https://gro.vscht.cz/cjh
Studentská vědecká konference našeho ústavu seletos již potřetí konala v areálu Univerzitního centra VŠCHT Praha – Unipetrol. Účast studentů byla hojná, vysokoškolšní studenti dali dohromady dvě sekce, kterých se kromě studentů VŠCHT zúčastnili i studenti z STU v Bratislavě. Souběžně s akcí VŠCHT Unipetrol pořádá také studentskou vědeckou konferenci pro studenty středních škol. Letos se sešlo dost studentů na dvě sekce a soutěžili spolu studenti ze středních škol z okolí Litvínova, z Prahy a z Plzně. Atmosféra byla družná a úroveň příspěvků vysoká. Všichni doufáme, že středoškoláci budou motivováni ke studiu chemie i v budoucnu.
Po skončení konference se zájemci z řad studentů a pedagogů odebrali na exkurzi po vybraných provozech petrochemické části Unipetrolu.
Firma UNIPETROL ocenila nejlepší diplomové práce, které se tématicky týkaly. Z přihlášených prací vybrali zástupci UNIPETROLU tři práce, které ocenili jako nejlepší. Všechny takto oceněné práce byly vypracovány na našem ústavu. Kromě toho byly oceněny práce v rámci Speciálního ohodnocení – stipendium Diplomová práce na téma Unipetrolu. Zde byly z celkem čtyř oceněných prací dvě práce z našeho ústavu. Konkrétní oceněné práce jsou uvedeny dále.
Cena Unipetrolu za nejlepší diplomovou práci
Student |
Název práce |
Ústav |
Vedoucí práce |
Tomáš Ihnát |
Vliv teploty a objemové rychlosti na hydrogenaci směsí plynových olejů a řepkového oleje |
Ústav ropy a alternativních paliv |
doc. Ing. Blažek Josef CSc. |
Nikola Bringlerová |
Vliv snížené dodávky vodíku na aktivitu hydrodesulfuračního katalyzátoru |
Ústav ropy a alternativních paliv |
doc. Ing. Blažek Josef CSc. |
Blanka Zbuzková |
Studium chemického složení pyrolýzních bio-olejů pro katalytické hydrogenační rafináty |
Ústav ropy a alternativních paliv |
ing. Martin Staš, Ph.D. |
Speciální ohodnocení – stipendium Diplomová práce na téma Unipetrolu
Student |
Název práce |
Ústav |
Vedoucí práce |
Ekaterina Volova |
Procesní design průmyslového zpracování benzínové frakce |
Ústav chemického inženýrství |
Doc. RNDr. Tomáš Vaněk, CSc. |
Arnošt Križan |
Tvorba strategie řízení jednotky katalytického reformování a použití modelu jednotky pro zvýšení efektivity výroby |
Ústav ropy a alternativních paliv |
doc. Ing. Blažek Josef CSc. |
Ing. Kateřina Svobodová |
Charakterizace sirných látek ve středních destilátech s využitím GC/PFPD |
Ústav ropy a alternativních paliv |
Ing. Jiří Kroufek |
Kateřina Kholyavytská |
Vliv blokových kopolymerů na morfologii houževnatého polypropylenu |
Ústav chemického inženýrství |
prof. Dr. Ing. Juraj Kosek |
Blahopřejeme všem oceněným a doufáme, že podpora výzkumníků dopadne na úrodnou půdu.

Letos se opět konala Studentská vědecká konference VŠCHT. SVK našeho ústavu proběhlo v areálu Univerzitního centra VŠCHT Praha – Unipetrol. Účast byla hojná, byly zorganizovány tři sekce a kromě studentů studujících v Praze a v Litvínově se jí zúčastnili také středoškolští studenti a studenti z STU v Bratislavě. Atmosféra byla družná a úroveň příspěvků vysoká.
Po skončení SVK se zájemci z řad studentů a pedagogů zúčastnili exkurze v areálu Unipetrolu. Za zajímavé povídání a příjemně strávený časpatří velký dík Ing. Hájkovi, který se nám věnoval i přes chladné počasí v podvečer. Technologie, které jsme navštívily byly vzhledem k nastupujícímu soumraku romanticky nasvětleny.
Gratulujeme naší kolegyni, studentce doktorského studia Veronice Váchové, k ocenění jejího příspěvku na konferenci Inovativní sanační technologie ve výzkumu a praxi IX.
Slečna Váchová získala Mimořádnou cenu PriF UK v Bratislave a EL s.r.o. za nejlepší prezentaci referátu či posteru.

Česká rafinérská nabízí volné pozice u některých z nich lze zaměstnat i čerstvé absolventy:
Inženýr údržby
Inženýr výroby
Inženýr pro spolehlivost
Koordinátor výrobního provozu
Projektový manažer
Plánovač výrobního provozu
Směnový manažer
Kromě toho Česká rafinérská nabízí pozice přímo pro absolventy ve svém programu ABSOLVENT.
V pátek a v sobotu bude probíhat den otevřených dveří, v oba dny bude k vidění, diskusi a informacím stánek v druhém patře budovy A u hlavního schodiště a v pátek bude ještě navíc zážitkový stánek v Technické ulici na konci směrem k metru.
V pátek také probíhá SVK, tentokrát obě naše sekce proběhnou ve Výukovém centru v Litvínově a po jejich skončení proběhne exkurse ve VUANCH a představení programu Absolvent firmy UNIPETROL a.s.
Těšíme se na vás a účastníkům SVK přejeme hodně úspěchů.
Byly zveřejněny rozvrhy laboratorních prací Laboratoř hodnocení odpadů. Rozvrh najdete zde.
Vážené studentky a vážení studenti,
V souladu s Volebním a jednacím řádem vyhlašuje Akademický senát FTOP doplňující volby do senátu (funkční období 2015 -2017) pro volební skupinu „ Studenti bakalářského a magisterského studijního programu“.
Návrhy kandidátů na senátory můžete posílat volební komisi do 19. 10. 2015 do 12:00.
Termín konání voleb: 26. – 30. 10.2015.
Volební komise:
předseda: Lukáš Tůma lpt.uma@gmail.com
člen: Michal Novák novakm.lbc@gmail.com
člen: Tarig HUSSEINT hussein.tarig@gmail.com


V tomto roce máme pro vás přichystanou aktivní prezentaci o palivech spolu s dalšími spřátelenými ústavy. Můžete si vyzkoušet plamen na ruce bez spálení, jestli ropná paliva hoří jak si myslíte, podívat se jak hoří termit, odpálit si raketky s lihem nebo s vodou a komu bude zima, může se ohřát u ohýnku a opéci si marshmallow. Těšíme se na hojnou účast.

Studenti 1. ročníku magisterského studia v rámci exkurse navštívili rafinerii v Kralupech n. Vltavou.
Ochranný oděv byl nezbytnou součástí pohybu po areálu.
Byly zveřejněny rozvrhy laboratorních prací Laboratoře technologie ropy I. Rozvrh najdete zde.

Dnes proběhly dvě z plánovaných exkurzí do Technoparku Kralupy. Budova je zatím prázdná, ale již teď vzbuzuje velká očekávání, laboratoře jsou připravené na první uživatele a přednáškový sál téměř vyrazil dech. Budeme Technoparku držet palce, ať se brzy zaplní a ať je vyhledáván průmyslovými podniky a nejen jimi.

Počítačová laboratoř našeho ústavu už je k dispozici pro výuku i pro další práci našich studentů. První výuka se odehraje již příští týden.
Začíná druhé kolo letošního školního roku aneb letní semestr. Laboratoře se stále ještě rekonstruují, ale všichni pilně pracujeme a první z našich zrekonstruovaných laboratoří již byrzy bude připravena k provozu. Těšíme se na studenty, kteří budou měřit své bakalářské a diplomové práce a jsme na ně připraveni.

Den otevřených dveří se vydařil, děkujeme všem, kdo se k nám přišli podívat a doufáme, že vás uvidíme v příštích letech jako studenty naší školy. Doufáme, že jste si od nás odnesli nejen informační a propagační materiály, ale také dobrý pocit z celé školy a našeho ústavu zvláště. Příště opět nashledanou.
A je to opět tu, další den otevřených dveří je tu již zítra, tj. v pátek 23.1.2015.
Jako již tradičně budeme mít stánek před učebnou AII, zveme všechny k podívání, popovídání a očichání nejen ropných produktů. Těšíme se na všechny návštěvníky a budeme rádi, když s námi budete diskutovat o vědecké práci i tématech kolem školy, ale klidně se přijďte i jen podívat.